Aljašský malamut (též malamut či vlčí pes) je velký severský pes, který byl vyšlechtěn Eskymáky jakožto tažný pes, určený ke skupinovému tažení těžkých saní na velké vzdálenosti v extrémních polárních podmínkách. Jako plemeno byl uznán až ve 20. století, např. v USA v roce 1935.
Jeho jméno je odvozeno od Mahlamiutů (resp. Mahlamutů) – příslušníků eskymáckého kmene sídlícího v zátoce Kotzebue na SZ Aljašky. Tito houževnatí, odolní, přátelští, ale také tvrdohlaví psi se hodí pro aktivní lidi, kteří nehledají psa na výcvik, ale spíše společenského psa.
Aljašští malamuti jsou celkově mohutní psi s hlubokým hrudníkem a dobře osvaleným tělem. Pohyb by měl být plynulý, vyvážený. Krycí srst je tvrdá, naopak nesmí být dlouhá nebo měkká. Podsada hustá, vlnitá a mírně delší než krycí srst. V letních měsících je srst kratší a nepůsobí tak hustým dojmem jako v zimě, kdy se po línání srst mění na delší. Zastřihování je na výstavách nepřípustné: povolené jen zastřihávání srsti mezi polštářky na tlapách. Aljašští malamuti disponují širokou škálou různých zbarvení, přičemž ale většina se odvíjí od světle šedého základu s bílými znaky. Bílé znaky zahrnují bílou náprsenku, nohy, masku na obličeji a dolní stranu ocasu. Též břicho bývá zbarveno bíle. Standard též uznává jednolitě bílé jedince. Mimo bílých znaků můžou být aljašští malamuti červení, tmavě šedí, světle šedí, černí, hnědí... Ideální kohoutková výška dle standardu je u psů 25 palců (= 63,5 cm), u fen 23 palců (=58,4 cm). Váha se pohybuje okolo 37 kg. Při posuzování aljašských malamutů se klade velký důraz i na pracovní stránku psa: výdrž, stavbu těla...
Hlava je široká a hluboká, harmonických tvarů, stop mírně vyznačený. Uši aljašských malamutů jsou středně velké, avšak vůči hlavě mohou působit jako malé. Mají trojúhelníkovitý tvar se zaoblenými konci. Oči jsou šikmo posazené, oválného tvaru a s hnědou duhovkou. Výraz přátelský. Pysky musí přiléhat, zuby pod nimi by měly být silné a velké; nůžkového skusu. Krk je silný, mírně klenutý a harmonicky navazující na dlouhý a široký hřbet. Ten směrem k zádi může mírně klesat. Bedra pevná, dobře osvalená. Ocas aljašských malamutů je typický pro většinu plemen špiců a pro všechny severské psy. Je hustě osrstěný, ke špičce se zužující a především ho pes nosí nad hřbetem. Nohy jsou silné a mohutné, tlapky kulaté hluboké a s pevnými polštářky. Drápy by pes měl mít krátké a silné, pigmentace není standardem udávána.
Aljašský malamut je samostatný, aktivní a temperamentní plemeno psa, které se ale nehodí pro každého, už proto, že potřebuje, aby se mu jeho majitel hodně věnoval, především co se týče pohybu, ale také pouze dělání společnosti. Ve štěněcím období je pro aljašské malamuty velice důležitá socializace, během níž si zvykají na nově podněty, jako jsou jiní psi, lidé, dopravní prostředky atd. Při nedostatečné socializaci je možné, že budou například bojácně nebo naopak agresivně reagovat na nové podněty či psy. Jsou to hrdí a dominantní psi, kteří jsou zvyklí dělat si věci po svém a také se sami rozhodovat při řešení problémů. Jde o typického smečkového psa, kterému se lépe žije ve větší skupině, než osamotě. Aljašský malamut má silné lovecké pudy a je těžké, odvolat ho od potenciální kořisti. Jedná se hlavně o lesní zvěř. Pokud se štěně naučí v mládí vycházet například s kočkou, která byla v rodině před ním, pravděpodobně ji bude akceptovat i v dospělosti, avšak vůči jiným jedincům stejného druhu může být útočný.
Malamuti jsou sice tvrdohlaví a samostatní psi, ale vůči majitelům jsou velice oddaní a loajální a není těžké je cvičit. Vhodné je především cvičit za pomocí pamlsků, spíše než „tvrdou rukou“, kdy se navíc většinou ničí vztah mezi psem a člověkem. S dětmi vychází dobře, avšak neúmyslně jej mohou zranit rychlým pohybem. Není to v žádném případě hlídač. Naopak správně vychovaný aljašský malamut uvítá každého návštěvníka. Tito aktivní psi potřebují dostatek pohybu a vyžití. Jsou plní energie, kterou je třeba vybít, což je možné například při mushingu, bikejöringu (běh u kola), scooteringu (běh u koloběžky), canicrossu či při vycházkách do přírody a turistice.
Myslím, že každý pejskař má své oblíbené plemeno. Já si vybrala právě Aljašského malamuta. Pro jejich krásu, temperament, ochotu být stále v pohybu a pro jejich přítulnost k lidem. Není to žádný obránce a je to pes, který potřebuje pohyb a zábavu, ale s tím by měl počítat každý, kdo si chce zvolit za společníka toto plemeno. Říká se, že kdo si pořídí seveřana, buď už nikdy takového psa nechce, nebo nezůstane pouze při jednom. Můj je tedy určitě ten druhý případ.
Svoji první malamutku - Cookie Kaskajetama neboli Ritu - jsem si pořídila v roce 1995. Tenkrát jsem měla ještě koně a Rita byla můj věrný společník a průvodce na vyjížďkách. Koně chodili denně ven a Rita běhala s námi. V zimě za námi hopkala v závějích a v létě se vždy utíkala zchladit do řeky. Právě s ní jsem se zúčastnila prvních výstav, vstoupila do Klubu severských psů a postupně se zasvěcovala do chovu seveřanů. Ve dvou letech byla úspěšně uchovněna a já se těšila na štěňátka. Ritě však nebylo dáno, aby se stala maminou a já si tak na svůj první vrh musela ještě chvíli počkat. Přičemž chovatelská stanice Polární úsvit byla založena v roce 1997.
V roce 2000 k nám přibyl pes Just Fur Fun Shamanrock zvaný Jessie. Tentokrát jsem chtěla psíka na výstavy a sáhla jsem do osvědčeného a úspěšného chovu manželů Seidlových. Rozhodně jsem neprohloupila a přivezla jsem si domů kuličku k zulíbání. Jeho úspěchy na výstavách mě povzbudily a vrhli jsme se do výstav přímo po hlavě. Hned dva roky na to jsme si přivezli fenku Delightful Anny Inditarod „Annie“, abychom na výstavy mohli jezdit s dalším pejskem. Právě na Annie jsem založila svůj chov a odchovali jsme na ní opravdu nádherná štěňátka. Mnozí z nich jsou velmi úspěšní jedinci na výstavách a působí v chovu, v Čechách a hlavně v zahraničí. Výstavní kolotoč jsme zatím nijak nezpomalili a jezdíme po výstavách v celé Evropě. Pravidelně se zúčastňujeme největších výstav jako je Evropská či Světová, pokud jsou alespoň trochu na dosah. Obrovskou radost nám působí fenka Aura Polární úsvit z našeho prvního vrhu, která se velmi brzy stala Interšampiónkou a dnes je již šampiónkou 7 států. Mnohokrát obdržela titul BOB, což není pro fenu zrovna jednoduché. Dnes už je cestování po výstavách o to hezčí, že tam člověk neveze jen svoje psy, ale také tam potkává své odchovy a jejich potomky. Vždy je velmi příjemné potkat majitele našich odchovů a zase si pomazlit to svoje „štěňátko“.
Nabízíme vysoce kvalitní ID za přijatelnou cenu - Limitless - World News. Každé ID je dodáváno s volným duplicitním a sledovacím číslem. Všechny identifikátory jsou naprogramovány tak, aby byly skenovány a projít testem podsvícení. A ... děláme víc než to! Nabízíme vám příležitost mít skvělé chvíle se svými přáteli! Freedom Fakes online website link.
Máme štěňátka ze spojení Dobby a Maisy narozená 23.08.2023
* CH. Enormous Nugget Polární úsvit * CH. Oakiok Magic Boy for Polarni usvit * JCH. Jeff Double Trouble Polární úsvit --------------- Všichni tři naši psi jsou k dispozici ke krytí na vybrané feny. Jsou úspěšní nejen na výstavách, ale také výborní pracanti. Více na kartě každého z nich ,včetně zdravotních výsledků, výsledků z výstav, rodokmenů a fotogalerie..
Naše feny, aneb jak je doma nazýváme holky, od nejmladší až po nejstarší babičky. Jejich exteriér a povaha je pro nás extrémně důležitá, přece jen jsou to matky našich odchovů. Hlavně však členové naší domácnosti a parťačky pro naše děti.
Prohlédněte si historii našich odchovů od prvního vrhu v roce 2005. Máme zpravidla 1 vrh ročně a každé odchované štěňátko zaujímá místo v našem srdci. Snažíme se pro ně vybrat ten nejlepší domov a od majitelů požadujeme stálý kontakt.. Není lepší odměny než vidět spokojené štěňátko žijící aktivním životem v milující rodině.
© 2024 Polární úsvit